BEZ ÇANTA ÇEŞİTLERİ

NONWOVEN ÇANTA;

Nonwoven kumaş, örme veya dokuma olmayan sadece özel kullanımlar için üretilen nonwoven kumaş, kullanım süresine göre de maliyeti oldukça düşük olan teknik bir tekstil malzemesidir. Nonwoven kumaşı sıvı çekebilen, sıvı itebilen, sağlam, esnek, yumuşak, gergin, yanmayı geciktirici özelliği olan, filtre edici özelliği de bulunan, bakterilere karşı dayanıklı yapısıyla bilinen bir üründür.

Nonwoven kumaş dokumasız olan bu ürün, birçok uygulama aşamasında kullanılabilir. 

Nonwoven; dokuma, örme gibi klasik yöntemler haricinde; liflerin çeşitli yöntemlerle biraraya getirilmesiyle, oluşturulan tülbentin; mekanik, kimyasal ve ısıl yöntemlerle sabitleştirilmesiyle yani iç içe geçirilip birbiri ile bağlanmasıyla elde edilen tekstil yüzeyleridir. *EDANA'ya göre nonwoven; Artan çeşitlilikteki uygulamalar için ekonomik çözümler sunan mühendislik harikası kumaşlar olarak tanımlanmaktadır. (*Edana: European Nonwovens and Disposables Association).

 

Dokusuz yüzeyler (Nonwoven) binlerce yıldır dünyanın çeşitli bölgelerinde yorgan, elbise ve çadır olarak kullanılmıştır. Yün lifinin çeşitli yöntemlerle keçeleştirilmesi ile elde edilen bu yüzeyler, nonwoven tekstillerin dünya üzerindeki ilk örnekleridir. 19. yüzyılda iplik döküntüsünü değerlendirmek için bu artık lifler geliştirilen iğneleme yöntemi ile birbiri içerisine geçirilerek çeşitli nonwoven yüzeyler elde edilmiştir. Günümüzde pek çok uygulama alanı bulan dokusuz yüzeyler hayatımızda önemli bir yer tutmaktadır. Örneğin: kağıt mendiler ve halı sahalarladaki zemin kaplamaları dokusuz yüzey uygulamaları sayesinde üretilmektedir.

 

Nonwoven üretiminde liflerden tülbent elde edilmesi ve bu elde edilen tülbentteki liflerin birbirine çeşitli yöntemlerle bağlanması ve bağlanan liflerin fikse olabilmesi içinde terbiye edilmesi gerekir. Nonwoven üretim sürecinde uygulanan çeşitli yöntemler vardır. Bunlar:

1-)Tülbent Oluşturma Yöntemleri; Kuru Yöntemler, Sulu Yöntemler, Filament Serme Yöntemleri.

2-)Tülbent Sabitleştirme Yöntemleri: Mekanik Yöntemler, Kimyasal Yöntemler, Isıl Yöntemler, Mekanik-Isıl Kombinasyonu.

3-)Tülbent Terbiye Yöntemleri: Kimyasal (Boya, Baskı, Kaplama, Antistatik, Anti-Mikrobiyel, Antibakteriyel, Güç Tutuşurlük apresi vb.), Mekanik (Kalandırlama, Laminasyon, Kabartma vb.).

 

HAM BEZ ÇANTA;

Ham bez çanta, geri dönüşümlü, uzun ömürlü, çevre dostu ve her geçen gün kirlenen dünyada plastik poşet çanta yerine kullanılabilecek en ideal çantadır. Ham bez çanta kullanım yerleri çok çeşitlilik göstermektedir. Üniversitelerden derneklere, sosyal sorumluluk projelerinden sanatsal çalışmalara, fuarlardan konferanslara birçok alanda bez çanta kullanılmaktadır. Tamamen Doğa Ve Çevre Dostu Ürünlerde Üst Kalite Ham Bez Kumaş Kullanılmaktadır.

Ürün Tutma Sapları, Omuz Askılı Ve ya El Tutma Bölümleri İstediğiniz Ebatlarda Olabilir. Emprime, Dijital Ve Ofset Transfer Baskı İmkanı bulunmaktadır.

İstenilen Özel Ebatlarda Üretim İmkanı Sağlanmaktadır.

 

ELYAF ve TELA BEZ ÇANTA;

Elyaf ve Tela Bez çantaların en büyük özelliği tek kullanımlık olmamasıdır. Promosyon ve reklam amaçlı kullanılan bez çantalar uzun süreli kullanımı sayesinde uzun süre de reklamınızı yaymış olursunuz. Bez çantaların kullanımı kullanılan kumaşın kalınlığı, ham maddesi, dikiş kalitesi ve kullanımına göre değişmektedir. Elyaf bez çantaların diğer bir özelliği ise doğada 0 çözüle bilir olmasıdır. Pamuktan ya da doğada ayrıştırılabilir ham maddelerden üretilmektedir. Kullanılan boya türleri de yine doğaya zararı olamayan geleneksel kök boya, su bazlı boyalar ya da sağlığa zararsız tekstil boyalarıdır. Elyaf bez çantalar günümüzde bir çok kesime hitap ettiğinden spor malzemeleri, ayakkabı yapımı, ambalajlı ürün kamuflajları, kuru yemiş ürünleri kabı, okul malzemeleri gibi alanlarda kullanılır. Baskılı Bez çantaların kalın olması ve içini göstermemesi sebebi ile bayanlarında ilgisini çekmektedir. Elyaf bez çantaların dayanıklılığının yanında çok farklı görsel tasarımlarında uygulanabilmesi tercih edilme sebepleri arasında gösterilmektedir. Kullanış bakımından bez çantalar hem elle tutmalı hemde omuz askılı şekillerde yapılabilmesi kullanışı kolaylaştırdığından önemli bir kolaylık sağlamaktadır. Bez çantaların plastik ve karton poşetlere göre kamusal alanlarda ve promosyon alanlarında daha çok kullanılmaya başlamasının ana nedeni üzerindeki baskının uzun süre canlılığını koruması, kullanım kolaylığı ve uzun süreli kullanımı gelmektedir. Bu durum çantanın üzerindeki reklamın daha çok insana ulaşması anlamına gelmektedir. Doğa dostu olan geri dönüşümlü bez çantalar çevreye duyarlılık anlamında da önem taşımaktadır.

Başka bir deyişle tele çantalar promosyon ürünlerinin en kullanışlı ögelerinden dir. Günümüzde eczanelerin en çok tercih ettiği ürün olan tela çantalar bu sayede reklamın uzun süre boyunca geçerliliğini sağlamaktadır. Tela çantalarda kullanılannon-woven kumaşlar kullanışı ve sterilizasyonu bakımından oldukça kaliteli bir üründür. Muayene örtüsünden aşçı önlüğüne, elbise kılıfından, hurç’a kadar birçok üretimde kullanılabilmektedir.

 

FUAR VE PROMOSYON BEZ ÇANTA;

Günümüz reklamcılık ve baskı sektörünün gelişmesine paralel olarak firmalar da bez çantalar üzerinde etkili grafik ve görsellerle daha etkin reklamlar ile şirketlerinin isimlerini duyurmaya ve değişik promosyon hediyeler ile reklam yapmaya çalışmaktadır. Bez çantalar üzerine uygulanan görseller daha çok vektörel ağırlıklı çizimler olmakla birlikte transfer baskı uygulamaları da yapıla bilmektedir. Ancak transfer baskı uygulamaları diğer vektörel serigraf çalışmalara göre çok pahalı olduğundan çok tercih edilmemektedir.

Bez çantalar özellikle fuar dönemlerinde ve çeşitli etkinliklerde firma reklamı içeren baskılar kullanılmak koşulu ile tercih edilen reklam ürünleridir. Günümüzde bir çok firma baskılı bez çanta ya da tela çantayı fuarlarda yada reklam etkinliklerinde tercih etmektedir. Yıllardır süre gelen fuar ve promosyon deneyimimizi ele aldığımızda hemen hemen bütün büyük firmalar ham bez veya tela çantalar ile firma reklamı yapma yoluna gitmişlerdir.

Bez çantaların en önemli özelliği ise geri dönüşümlü ve doğaya karşı saygılı bir ürün olmasıdır. Bu yüzden son dönemlerde firmaların reklam ürünü olarak kullandığı doğaya saygılı firma imajını göstermek için de birçok firma için tercih sebebi olmuştur.